
Tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdagavond leek het wel Sinterklaasavond. Het is een vreemde zeker, die verdwaald is zeker.........plots kwam rond 20.00 uur een Mysterie Burger de raadszaal binnen en nestelde zich naast de journalist van de Gelderlander aan de perstafel. Hij luisterde en luisterde, keek regelmatig vol verbijstering en maakte hier en daar een aantekening.
Hij was een columnist van het blad over Binnenlands Bestuur. Afgelopen maandag verscheen zijn column BAR EN BOOS IN LINGEWAARD met verstrekkende conclusies over de raadsvergadering.
Maarten v.d. Bos van oppositiepartij PvdA, met stip een topper in de raad, vond het ook maar een ROMMELTJE en beschreef dit vanuit zijn verantwoordelijkheidsgevoel in een column en riep daarin zijn collega raadsleden op meer over de inhoud te praten en vooral naar elkaar te luisteren. Hij hoopt daarmee tot een betere besluitvorming te komen. Zit dat erin? Dan moet er veel gebeuren!
We zijn weer beland in het trolleytijdperk. Coalitie en oppositie staan zonder wederzijds respect weer lijnrecht tegenover elkaar.
De coalitie heeft zich stevig verankerd in een bunker. Raadsleden van de coalitiepartijen verdedigen met hand en tand alles wat het college voorstelt. Principeafspraken van de Politieke Avond verschijnen gewoon tijdens de volgende raadsvergadering, al dan niet wat aangepast, op de agenda. Daarbij komt ook nog eens een nieuwe vergaderstructuur sinds januari 2015. Daardoor slaan irritatie en oud zeer weer veelvuldig toe.
We hadden toch ooit een rapport POP? Is die soms op de brandstapel van de partijen beland? Het is echt een rommeltje aan het worden, waar leidt dit naar toe?
Nog wat voorbeelden.
De jaarlijkse straatspeeldag in Huissen, met minstens 2000 kinderen, gaat dit jaar niet door. Dus weer een prachtig burgerinitiatief naar de knoppen! Deze dag hoort alleen maar in het centrum van Huissen plaats te vinden. Zonder enige vorm van argumentatie werd de organisatie medegedeeld dat zij naar een ongelijk grasveld vol hondenpoep moesten. Politiek Lingewaard, jullie laten nu 2000 kinderen in de kou staan. Dit geeft een zeer slecht gevoel. Na het Stadhues wederom een flater van de eerste orde.
Niet meer welkom op het Raadhuisplein! Zou dit al iets te maken hebben met de plannen voor het "nieuwe" Stadhues? Komen het Koningsschieten, de bloemenmarkt, Vleiskeure, carnaval, beachvolleybal en Huissensedag etc. nu ook in gevaar?
Wellicht vraagt de straatspeeldag nu om een protestmars van kinderen en ouders naar het gemeentehuis! Ik doe mee! Er wordt gespeeld met burgerparticipatie door het college.
Nu ik het toch even over het Stadhues had. Waarom heeft wethouder Theo Janssen, na de besluitvorming op 5 februari, nog geen enkel contact gezocht met het Stadhues Comité? Nog erger, bestuursvoorzitter Gerard Lucassen van Betuweland heeft dit comité wel gepolst voor een afspraak. Heeft de wethouder hem soms gestuurd? Terecht heeft het Stadhues Comité dit geweigerd. Immers, de wethouder is hun aanspreekpunt!
Tijdens de Politieke Avonden komen de MFC's altijd aan bod over de stand van zaken. Steevast zegt Janssen over het Stadhues "géén nieuws". Geen raadslid die dan even vraagt naar de situatie met het Stadhues Comité.
En dan ook de Kinkel maar.
Het programma van eisen is opgesteld. Renovatie kan plaatsvinden voor maximaal € 683.650,--. Voor nieuwbouw wordt geen budget door de gemeente vrijgemaakt. Dat is duidelijkheid van de wethouder.
Niet voor het teleurgestelde bestuur van de Kinkel. Zij schreven op 16 maart 2015 een gepeperde zure brief aan wethouder Peren, die nog besproken moet worden door de wethouder. Tijdens de raadsvergadering las raadslid v.d. Bos al een passage uit de brief voor. Die loog er niet om. Zij vechten de aanvraag voor de subsidie door het Kerktheater (SKB) aan en eisen alleenrecht voor die subsidie. Daarnaast betichten zij het college van gelegenheidspolitiek en vinden dat juridisch onjuist. Ook verwacht het Kinkelbestuur van SKB een concreet samenwerkingsvoorstel. Of de wethouder dit maar even wil regelen!
Bedrijfsleider Albert ter Burg, ook spreekbuis namens de Kinkel, spreekt in de Gelderlander ook nog eens zijn verontrusting uit over de wethouder. Die wenst niet mee te werken om onderhoudswerkzaamheden, gepland voor 2016, naar voren te halen. Het blijft jammer dat ter Burg zelf ook politiek betrokken is als lid van de steunfractie van Lingewaard NU.
Prima dat wethouder Peren zijn poot strak houdt. Zo wordt iedere vorm van belangenverstrengeling uitgesloten.
Tot slot het laatste voorbeeld.
Tennisvereniging Bemmel kan eigenaar van het clubhuis en de 9 banen worden. De grond blijft in bezit van de gemeente. Er resteert nog één vraagteken. BTW teruggave is een must voor de vereniging. Geen teruggave, de deal gaat niet door.
Informatie bij de tennisbond heeft geleerd dat de gemeente Lingewaard bij alle onderhandelingen betrokken is geweest over de renovatie van de 9 banen. Ook bij het maken van de plannen voor de juiste vorm waarin alles gegoten kan worden. De raad heeft ja gezegd tegen een jaarlijkse controle van de cijfers, inzake een jaarlijkse reservering voor renovatie van de banen. Was eerst drie jaar.
In mijn ogen is die jaarlijkse controle helemaal niet nodig. Open gewoon een derden rekening waar jaarlijks de reservering op gestort moet worden. Besturen wisselen regelmatig. Stel dat een nieuw bestuur in het 9e jaar het gereserveerde geld opneemt voor het bouwen van een nieuw clubhuis o.i.d. Geen banen renovatie en Leiden in last! Gemeente Lingewaard bescherm TC Bemmel en vooral de gemeente zelf!
Het BTW verhaal is dus een moeilijk verhaal. Vroeger werd de zogenaamde Stichting's constructie veelvuldig goedgekeurd door de Belastingdienst. De afgelopen jaren is men daarop teruggekomen en is het inmiddels een uitzondering dat de Belastingdienst goedkeuring geeft. Vrijwel alle regio's zeggen inmiddels dus nee tegen zo'n voorstel. Voor zowel TC Bemmel als de gemeente hoop ik dat er wel een ja komt.
Anders ontstaat er direct een volgend probleem. Voor de voorjaarscompetitie heeft de bond dispensatie verleend. Dit zal niet verlengd worden. Resteert dat de gemeente dan met spoed de banen moet renoveren. En daarvoor is onvoldoende gereserveerd. Heeft het college al over dit doemscenario nagedacht?
Zo, dit was een column over 1 week politiek in Lingewaard.
Het is aan de lezer om te beoordelen of de Mysterie Burger met zijn column BAR EN BOOS IN LINGEWAARD gelijk heeft over zijn heerlijke avondje in Lingewaard.
Bert Gerritsen
————————————————————————————————————————
Wilt u reageren? Dit kan via [email protected] of het reactieveld onderaan deze column.
———————————————————————————————————————–
‘Bert Gerritsen is inwoner van Lingewaard en afkomstig uit het bedrijfsleven. Hij streeft naar een eerlijke, open en duidelijke communicatie binnen de Lingewaardse politiek. Hij schrijft deze column op persoonlijke titel, zijn mening is niet per definitie die van lingewaard.nieuws.nl’.
———————————————————————————————————————-