Mei 2013: vijfde koude maand op rij

28 mei 2013, 9:00 Nieuws
lsytjqhph2o21sqq45xf8ejvw 2013 05 2720 51 22

Dit jaar heeft vrijwel alleen maar koude weken opgeleverd. Ook in deze meimaand kwam het niet goed. Afgezien van een paar warme en vrij zonnige dagen aan het begin van de maand was het opnieuw huilen met de pet op. Wat zeggen de meicijfers volgens weeronline en hoe uitzonderlijk is de kou van dit jaar?

Van dieptepunt naar dieptepunt

De gemiddelde meitemperatuur komt uit op 11,4 graden tegen 13,1 normaal. Begin mei leek de lente nog op gang te komen met temperaturen die zowaar boven normaal uitkwamen.

Na lekker gemaakt te zijn met prima lenteweer stroomde koude lucht vanaf de noordelijke Atlantische Oceaan uit over heel West-Europa. De temperatuur duikelde naar beneden. Tijdens enkele nachten kwam het zelfs tot vorst aan de grond . Het dieptepunt viel afgelopen donderdag met overdag slechts 10,4 graden. Een evenaring van het dagrecord voor 23 mei.

Gebrek aan warme dagen

Slechts 4 keer kwam de temperatuur in De Bilt op 20 graden of meer uit (morgen daarin meegeteld). Normaal mogen we rekenen op 10 officiële warme dagen. Zomers warm (maxima van 25 graden of meer) werd het in De Bilt niet, normaal lukt dit 3 keer. Op 6 mei wist de temperatuur in het oosten van het land de 25-gradengrens wel te slechten.

Somberste meimaand sinds 1996

De grijze tweede en derde week zorgen ervoor dat de maand als somber de boeken ingaat. Het aantal zonuren komt gemiddeld over het land uit op circa 160 tegen 213 normaal. Sinds 1996 was het in mei niet zo somber. Dit levert een 10e plaats op in de ranglijst met somberste meimaanden. De zon scheen nog het meest in het westen en zuiden. Den Helder komt met circa 190 zonuren als een van de zonnigste plaatsen uit de bus.

Veel regen

Het koude en sombere lenteweer ging ook gepaard met veel regen. De regen was, na een droge maart en april, voor de natuur meer dan welkom. In korte tijd kleurde Nederland groen!

De meeste regen viel in het westen. In de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 mei veroorzaakte een actief regengebied veel regen in een strook van Vlissingen naar Amsterdam. Op veel plaatsen in deze strook is tot dusver al meer dan 100 mm gevallen. Gemiddeld over het land viel 70 mm regen. De verwachting is dat de neerslagsom de komende dagen verder oploopt naar ongeveer 80 mm. Hiermee gaat de maand als nat de boeken in. Normaal valt gemiddeld over het land 60 mm.