
BEMMEL - Op maandag 29 september heeft de gemeenteraad besloten om in te stemmen met het voorstel van het college om het plan voor het sociaal cultureel centrum in de Kinkel nader uit te werken in gezamenlijkheid met betrokken partijen.
Op verzoek van de gemeenteraad lagen er twee plannen voor een sociaal cultureel centrum: één voor de Kinkel en één voor de Donatuskerk (inclusief pastorie). Beide plannen zijn beoordeeld op programma, organisatie, huisvesting, investeringskosten en exploitatie.
Voor de Kinkel gaat het om functionele en technische aanpassingen van het huidige gebouw, mede ten behoeve van muziekgezelschappen. Ook worden de bestaande gevels aangepast en verfraaid.
Het plan voor de kerk (incl. pastorie) betreft een totale verbouwing tot sociaal cultureel centrum, waarbij de Driestroom beheerder en exploitant zou kunnen worden.
Kinkel versus kerk
Op diverse punten zijn de plannen met elkaar vergeleken, namelijk:
Investering
Zowel bij het plan voor de Kinkel als voor de kerk bedraagt de investering voor de gemeente ongeveer 700.000 euro.
Financiële risico’s
Hoewel de dekking van het Kinkelplan nog nader moet worden uitgewerkt, zijn er bij het plan voor de kerk mede door toevoeging van de pastorie meer financiële risico’s. Zo heeft de Stichting Kerkplan Bemmel een garantiestelling van de gemeente gevraagd voor de werving en verbouw van de pastorie. Daarnaast is er een subsidie van 500.000 euro van de provincie meegerekend, waarvan het niet zeker is dat die verkregen zou worden. Ook vraagt het kerkplan een jaarlijkse exploitatiebijdrage van 60.000 euro voor minimaal vijftien jaar. De Kinkel heeft aangegeven dat de huidige jaarlijkse subsidie van 60.000 kan worden afgebouwd.
Vloeroppervlakte
Het oorspronkelijke plan voor de kerk had te weinig vloeroppervlakte voor alle functies en gebruikers. In het nieuwe kerkplan is de pastorie toegevoegd. Deze wordt niet zoals gewenst multifunctioneel ingericht.
Gebruikers
Niet alle gebruikers van De Kinkel en de gebruikers van het Nootgebouw (het oude zwembad De Hoenderik) kunnen in de kerk gehuisvest worden. Dit is wel mogelijk in De Kinkel.
Organisatie
Bij het kerkplan wordt uitgegaan van een nieuwe organisatie wat risico’s met zich meebrengt.
Voorkeur Kinkel
Er ligt een uitgebreid plan voor de kerk en het college waardeert de initiatiefnemers voor dit plan. Het college heeft echter aan de raad voorgesteld te kiezen voor de verdere uitwerking van het Kinkelplan.
In financieel onzekere tijden wil het college risico’s zo veel mogelijk uitsluiten. Daarnaast is de vloeroppervlakte en mogelijkheid tot huisvesten van alle gebruikers van belang. De raad heeft op 29 september met dit voorstel ingestemd. Een besluit van de raad was vóór 1 oktober nodig om - indien voor de kerk werd gekozen - in aanmerking te kunnen komen voor de laatste mogelijkheid voor het aanvragen van een subsidie van de provincie.
Foto ontwerp: Hubert van Keulen
Bron: Gemeente Lingewaard